2012. augusztus 26., vasárnap

Nagynyárádi tábor

Elérkezett az utolsó nap. 

Sáriék reggeli után indultak haza, ezért körbeálltuk mindannyian, hogy elköszönjünk tőlük. Itt jött a meglepetés!

A meglepetés ajándék szütyők

  A lányok szorgalmasan dolgoztak, a hangulat is vidám volt, annak ellenére, hogy a létszám állandóan változott. A tábor alatt Marának és nekem ajándékot varrtak mindannyian. Mikor is?
  Emlékeztek az előző rész egyikénél írtam, hogy a hely szelleme különböző helyekre hívta őket. Mikor kérdeztem, hogy hol vannak,( mert azért kerestem ám őket) lazán elmondták, hogy hol, én meg el is hittem. Aztán vasárnap reggel egy pillanat alatt összeállt a kép, amikor megleptek a szütyőkkel. A meglepetés hatalmas volt, erre aztán tényleg nem számítottunk. Nagy becsben fogjuk tartani, mert története van, amit hatalmas nevetések mellett meséltek el nekünk.

   A kékfestőért pálinkával fizettek. Szabták és varrták mindenhol, ahol mi nem voltunk. A mellékhelyiség tágas előterében, folyosón, utcán a padon, térfigyelő kamerák kereszt tüzében. Hajnalban, késő éjszaka, napközben szatyorba dugva. Bevallom ezt láttam is, de gondoltam mindannyiunknak meg van a maga "dilije". Örültek, hogy János bácsinál maradtunk éjszakába nyúlóan, így addig is nyugodtan varrhattak. Ők szép lassan elszivárogtak, míg Marával beszélgettünk a kékfestő mesterekkel egészen 10 óráig. Mikor "váratlanul" betoppantunk, utunkat állta Anna nagyon barátságosan,viszont meglehetősen hosszan. Na ekkor dugták el a többiek a "varrományukat", mint másnap kiderült nagy nevetések közepette. Ebből csak annyit érzékeltem, hogy egy kicsit riadtak voltak. Még lelkifurdalásom is volt, mert megígértem a mackóvarrás kezdését. Miután Marával elaludtunk, Ők még éjszaka befejezték a szütyőket, és reggel ezzel vártak. 
    Hát ilyenek ŐK! Megleptek, és ez nagyon jó érzés!

 Ezután indultunk a mackóvarrásra.

Mikor elindultunk jött a vasárnapi zenés ébresztő!


 Ildikó zeppedli polkát járt :)

Lányok, olyan jó lett ez a kép!!!A kedvenc képem!

 Szabtunk, varrtunk kitartóan és estére készen lett a kismackó! 

Elkezdődött a munka még nem tudják mi vár rájuk:)

Így varrjuk össze a fejét...

Így varrjuk rá az orrát...

Látod így kell a szemét rávarrni.....
Lányok a gangon varrogatnak

Zsóka a macival
Csilla is kismackót öltöget
Ildikó és Szilvike
Anna és Ildi


Estére négy mackó született. Ugyanaz és mégis mindegyik más.

Ildi mackója  Oszkár  /Oszi/

Rita mackója

Mariann /Marica/ mackója  Döme 

Anna mackója  Szuszi


Köszönjük
hogy velünk együtt örültetek, hogy együtt töltöttük ezt a feledhetetlen négy napot!

" A legfőbb művészet tudod mi?
Derűs szívvel megöregedni!" 

Mariann és Mara



 

2012. augusztus 23., csütörtök

Nagynyárádi Tábor

   3.nap: 2. rész

  "Örültünk, hogy Marának volt lehetősége tolmácsolni, népszerűsíteni az alkotó munkánk, a foltvarrás szépségét, a hagyományok megőrzésének fontosságát, nem utolsósorban a csillagok üzenetét. Azt a tiszteletet, amelyet nem csak egy szakma, de rendkívül színes és értékes egyéniség, János bácsi példamutató élete, kitartása, alázata egy szakma iránt képviselt. Ezt mi sem bizonyítja jobban mint az, hogy a szervezők is fontosnak tartották, hogy ezeket a gondolatokat, értékeket Mara tolmácsolhassa. Ezzel is felhívhassa a figyelmet arra,hogy a ma oly rohanó világunkban ápolni kell az értékeinket és a fiataloknak tovább kell vinni a hagyományokat."

Anna és a táborlakók 
Ildi - Mariann (Marica) - Ildikó

Ildi - Anna - Ildikó


  "Köszönöm a felkérést, megtiszteltetésnek érzem, hogy elmondhatom gondolataimat. Egy héttel ezelőtt itt jártam Nagynyárádon a kiállító teremben, a falak üresek voltak. Most visszatérve látom, hogy a kékfestő anyagok felöltöztették a termet, megváltoztatták a teret, energiával töltötték meg.
     A  kékfestő mesterek munkái lenyűgözőek. El lehet kalandozni a képzeletünkben, hogy melyik minta hogyan készül, milyen folyamatokon ment át, miután kézbe vehetjük. Ismerhetjük, tudhatjuk, hogy kinek a munkája. Megmaradt nekünk ez a kincs, ami a kultúránk részét képezi. Egy kis mag, a Tolnai, a Győri, a Tiszakécskei, amit nagyon kell óvnunk, vigyáznunk kell rá, őrizni és védeni. Tovább kell éltetnünk azzal, hogy használjuk, az életünk részévé tesszük.



   Hálás vagyok, amiért itt lehetek Nagynyárádon és megismerhettem Sárdi János bácsit, akinek humora és szellemi frissessége irigylésre méltó. "Kékfestőnek lenni Isten áldása"- vallja János bácsi. Köszönöm, hogy példát mutat a szakma iránti szeretetével, tiszteletével, alázatával. Megmutatta, hogy érdemes kitartani az értékeink mellett, hogy feladatunk van, amire születtünk, amit csinálnunk kell. Lehetnek hegyek és völgyek, de ki kell tartani, hinni kell egy életen keresztül."

MEMENTO című quilt jelentése: egy fontos dologra emlékeztető jel, vagyis emlékezz....!

   A tervezés során fontos volt, hogy a kép a kékfestő anyagot hirdesse, és másik színnel ne vegyük el a hangsúlyt a kékfestőről. Így meghatároztuk, hogy csak eredeti kékfestő anyagot használunk. A kékfestő anyagról a vízre és  az égboltra asszociáltam. Elsődlegesen az anyagot figyelve az jutott eszembe, hogy éjszaka van, éjjel a csillagos ég alatt fekszem. Így elhatároztuk, hogy a  motívum a csillag legyen, ezen belül a sötét és világos kontraszttal lehet játszani, erre építeni. A csillag motívum sokféle jelentéssel bír.
   Azt gondoltuk, hogy János bácsi most 92 éves, így legyen annyi csillag, ami az éveinek számát is szimbolizálja. Az elképzeléseinket túlszárnyaltátok, és összesen 121 csillag gyűlt össze! 










   Hozta a postás a csillagokat, olyan jó és izgalmas volt várni és meglátni az újabb csillagot, ami biztosan más volt, mint ami addig érkezett. Nincs két egyforma, mindegyik más és más.
  A megérkezett csillagokat rendszereztem és egy belső rendet hoztam létre. Ennek így kellett történnie, mert az egész munka improvizációra épült. Nem tudtuk, ki hogyan fog gondolkodni és milyen csillagok érkeznek. Bíztam benne, hogy ha jó amit cselekszünk, ki fog alakulni egy belső szabály, amely harmonikussá teszi majd a képet. Ahogy a természetben, úgy a képalkotásban is fontos az a szabály, amely nem észrevehető, de nélküle nincs egység. És így is lett. Nagyobb egységeket tudtam létrehozni azokkal a csillagokkal, akik hasonlóképpen gondolkodtak. Ki milyen mértékbe használt erős kontrasztot a csillagon belül, vagy a csillag és a háttér között. 





A képnek van egy középpontja, ami köré építkezik körkörösen a körönként hasonló csillagok. Egyszerre ritmust adva a képnek, ugyanakkor az összefogást is jelképezi. Majd a sarkokban és a négyzet oldalfelező pontjaiban elhelyezett hasonló csillagok keretezik, összefogják a képet. Ezeket, ha szemünkkel öszzekötjük egy láthatatlan vonallal, akkor egy csillagot formáznak.


  A kék szín sötét-világos árnyalatai gazdaggá, izgalmassá, ritmusossá teszik a képet. A csillagok formája és a kontraszt különbségei adják még a kép szépségét. Mindegyik csillag más és más, nincs két egyforma megoldás, mind ahogy mindannyian különbözőek vagyunk, mint a csillagjaink, mégis egységet alkotunk, egy közös célért dolgozunk. Közösen, festettünk az anyaggal. 
A belső összefüggések, jelképek generálják, megmozgatják azokat az energiákat, amiket jelképeznek.
 Az ember azért hozott létre szimbólumokat, hogy kifejezze velük mindazt, amit tudatosan megtapasztalt, de másképpen nem tudott kifejezni, azaz az ember tudatának természetét képezik le. Természetfeletti igazságokhoz vezetnek el, vagyis a hétköznapi valóságon túl megélhető igazságról szólnak.


A csillagos ég ősidőktől fogva az ember vallásos és természetvizsgáló érdeklődésének középpontjában áll. Talán a relytélyessége miatt a csillag, mint jelkép, sok kúltúrában jelentkezik. Az ókori fejlett kultúrákban a csillagos ég a túlvilág, a csillagok pedig az "istenek és hősök" megtestesülései voltak. Egyiptomban például csillag hieroglifával írták le az Isten szót. A természeti népek is felsőbbrendű lényeket láttak az égitestekben, eredetileg az ősök szellemeit, a halottak lelkeinek vélték a csillagokat. Az óegyiptomiak hite szerint a csillagos ég a lelkek otthona. Az ószövetség az örök életre jutott igazakat csillaghoz hasonlítja. 
A népmeséink tanúsága szerint elődeinknél is a csillag istenháromságot alkot a Nappal és a Holddal, valószínüleg ezért lett a kereszténységben a csillag a teremtés és a szentháromság jelképe.

Az Ó-és Újvilág műveltjei a négy legfényesebb csillagot: 

Vénusz -fehér
Mars - vörös
Merkúr -sárga
Szaturnusz - kék
az égtáj őreinek nevezték. Érdekes, hogy van egy kék csillag, a Szaturnusz, mely tágabb asztrológia értelemben az Egyetemes Felelősségtudatot megtestesítő bolygó. Azért hívják a Nagy Tanítómesternek, mert addig kell- egy általunk ismeretlen élethelyzettel találkoznunk különböző tapasztalások láncolatán keresztül, amíg ráébredünk a személyes harmóniánk szükségének tudatára. Az a személy aki kezdi végre felismerni a benne működő, visszafogó és ismétlésre szorító szaturnuszi erőket, az hozzá fog saját személye pozitív átalakításához: a másokkal szemben táplált ellenséges képzetektől, a negatív gondolatképektől való megtisztításához. Ezek hatására rá kellene jönnie a vele történő és általa előidézett események igazi jelentésére és értékére, vagyis a benne létező harmóniát kellene a saját személyiségén belül felszínre hoznia.

 A szaturnusz a teremtést jelképezi, annak alapelvét biztosítja, mely szerint nem ismer kivételt és előjogokat.  A teremtés a gondolattal indul, majd szóval folytatódik. Minden szónak teremtőereje van, de a jelkép, mivel több szó nyilvánul meg benne, koncentrált erővel teremt. A szimbólumok tehát energiát képviselnek, ezért tudatos használatukkal előhívhatjuk azokat az erőket, amelyeket magukban rejtenek.

 Energiát képviselnek a számok is: 121 csillag,
 a benne levő számok jelentése: 

1: a teremtés, nyitottság, egyediség,
2: nőiesség, lelki erő, érzékenység
számok összege: 4: összpontosítás, akaraterő

  A csillag a csillagászat szaknyelvében olyan égitest, amely nukleáris energiát termel, így saját fénnyel rendelkezik. Ezért a csillagok jelképezik a fényt, amely irányt mutat.
  A kék szín a női energiákat, a női erőt jelképezi, a keresztény szimbolikában az angyalok és Szűz Mária színe. Az emberfeletti, mennyei hatalom kifejezője, az elmélkedés és megnyugvás kifejezője. 
 111-en adtuk össze a csillagokat, azért ez a szám is figyelemre méltó, aminek az összessége a 3 szám, aminek jelentése: a kapcsolatteremtés, és büszkeség.

Legyünk büszkék arra, amit közös erővel létrehoztunk!

Szipl Mara 
textiltervező



2012. augusztus 14., kedd

A Nagynyárádi Tábor

   3.nap: 1.rész

Szombaton délelőtt vetítés volt a program.
Közben még kézzel varrogattunk, de lélekben már az Országos Kékfestő Fesztivál megnyitóra készültünk.

   Éppen egy éve annak, hogy Nagynyárádon jártam a fesztiválon. János bácsi a színpadon egyszerűen, természetesen és humorát megcsillogtatva beszélt. Ekkor ért meg bennem a gondolat, hogy jövőre újra eljövök, de nem egyedül! Az álom szárnyra kelt és magával ragadott még 110 foltvarró társamat. Egy éven át terveztünk, szerveztünk, gyűjtöttük és varrtuk a kékfestő csillagokat. Sok terv, gondolat és beszélgetés előzte meg a csillagok gyűjtését. Ebben nagy segítségünkre volt Mara, aki biztatott bennünket, segített a tervezésben, végig nyitott naplót vezetett, hogy mindannyian részesei lehessünk a folyamatnak. Végül pedig összerendezgette a sok csillagot. Mivel János bácsi az idén 92 éves, így ennyi csillagot szerettünk volna összevarrni. Ezzel szemben 121 db érkezett. Így most a kép 121 kis négyzetből áll, amiben megszámlálhatatlan apró anyagdarabkákból összevarrt csillagok ragyognak. A négyzetek hátoldalán fehér textilre a nevünket, jókívánságokat és üzeneteket írtunk.  Ezzel a képpel köszönjük meg azt az értéket, amit hittel, küzdéssel, kitartással megalkotott, megőrzött és nekünk ajándékozott. Az adni tudás öröme, az összefogás ereje, megalkotta a quiltet, ami hirdeti az örök emberi értéket, a régiek élő tudását és szépségét átörökíti. Az egyéniség, egyediség foltvarró jegyeivel, a természetes kézzel festett anyag időtlenségét, korszerűségét hirdeti, az  emberi kéz nyomát közvetíti. Őrzi a technikai tudást, művességet, mívességében az elődök tiszteletét, a jelen és a múlt viszonyait.

MEMENTO-EMLÉKEZZ
Gondolj rá, vigyázz rá, hogy el ne feledd...




Köszönöm Lányok! Mariann

János bácsi a megnyitón megköszönte mindannyiunk munkáját. Nagy megtiszteltetésnek érzi, hogy ennyien gondoltunk rá. " A foltvarrók összedarabolják ezt a szép anyagot és utána összevarrják újra. Ez bolondság-gondoltam eddig. Most látom, ez milyen nagyszerű és szép munka. Művészet."

Középen vendégeink Sára és Szabolcs a Megnyitó Ünnepségen.


 Katika és Erzsi villányi csillagvarrók
Rita és János bácsi találkozása.

Fotók nézegetése.

Rita gratulál János bácsi megynyitó beszédéhez.
János bácsi boldogan.




 Pár nap múlva folytatjuk a megnyitó beszéd gondolataival.

Mariann és Mara